Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie exposé, w którym m.in. odniósł się do kwestii polskiej infrastruktury obronnej. Minister spraw zagranicznych zapowiedział, że rząd zamierza wykorzystywać unijne wsparcie do tworzenia takich projektów jak Tarcza Wschód.
Aktualne posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od wygłoszenia przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego exposé, w którym szef dyplomacji zagranicznej przedstawił zadania polskiej polityki zagranicznej na 2025 rok. Część wątków dotyczyła m.in. relacji z innymi państwami, Unią Europejską czy NATO, jak również sytuacji wojennej na Ukrainie. Sikorski fragment wystąpienia poświęcił jednak również sprawie Tarczy Wschód czy polskich inwestycji obronnych.
Inwestycje wzmacniają pozycję
Radosław Sikorski w trakcie wystąpienia zauważył, że Polska jest obecnie silnym sojusznikiem zarówno w Unii Europejskiej, jak i w NATO, dodając, iż członkowstwo w tych organizacjach nie ogranicza polskiej suwerenności, a pomaga ją skutecznie bronić, zapewniając dostęp do mechanizmów współpracy, które pozwalają na bardziej skoordynowanie działania.
– Jesteśmy lepiej przygotowani na trudne czasy, niż bylibyśmy jako samotna wyspa, poza sieciami sojuszy wojskowy, politycznych i gospodarczych – oznajmił szef MSZ.
Minister dostrzegł również, iż warunkiem budowy potencjału obronnego jest potencjał gospodarczy, dlatego zapewnił, że rząd Donalda Tuska będzie dalej wzmacniał polską gospodarkę.
– Polska w ciągu ostatnich 35 lat zdołała w rekordowym tempie dogonić rozwinięte państwa. Nasze PKB per capita podwoiło się od czasu wejścia do UE i dziś sięga prawie 80 procent unijnej średniej. Rok 2025 będzie rekordowy pod względem inwestycji. Twarda siła wzmaga siłę miękką i ułatwia pracę dyplomaty. Głos kraju, który potrafi z powodzeniem zarządzać własnymi sprawami, jest chętniej słuchany na arenie międzynarodowej – wygłosił Sikorski.
W związku z tym również przekonywał, że tempo wzrostu gospodarczego w najbliższych latach będzie wyższe od globalnego tempa wzrostu PKB.
Europejskie fundusze na obronność
W kwestii funduszy i inwestycji dużą uwagę Radosław Sikorski poświęcił również wydatkom na obronność. Wskazał, iż budżet obronny Polski wynosi dziś około 50 mld dolarów, co sprawia, że jest większy od budżetu wojskowego takich państw jak Kanada, Turcja czy Hiszpania.
Wskazał ponadto uwagę na możliwości i korzyści płynące z korzystania z funduszów unijnych. Przypomniał o programie Komisji Europejskiej SAFE, który pozwala na zyskanie nawet 150 mld euro w formie niskooprocentowanych kredytów na inwestycje obronne.
– Będziemy wykorzystywać unijne wsparcie dla tworzenia projektów infrastruktury obronnej, takich jak Tarcza Wschód. To jest dobre dla Polski, a nie złe. Pracujemy nad pogłębieniem współpracy UE-NATO oraz komplementarnością działań UE wobec działań Sojuszu. Nawet jeśli interesy Ameryki i Europy nie są identyczne, to bez wątpienia są zbieżne – oznajmił przy tym, wskazując na potrzebę wyciągnięcia wniosków z wydarzeń na Ukrainie.
Minister spraw zagranicznych dodał również, że sprawy obrony Polski, ale też Europy, są kluczowe, w związku z czym wszystkie pomysły – niezależnie od środowiska politycznego, z którego pochodzi ich autor, powinny być rozważane.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.